Jeżeli zainteresowała Cię moja oferta, skontaktuj się ze mną    biuro@projekty-reklamowe.pl    796 323 532

Bękart, wdowa i szewc…


Bękart, wdowa i szewc to terminy powstałe w czasach, kiedy nie istniał jeszcze skład komputerowy tekstu. Stosowane zamiennie określenia wdowa (ang. widow) lub sierota (ang. orphan) to tłumaczenia z języka angielskiego. Terminy te oznaczają nic innego, jak błędy łamania tekstu.

Szewc to samotny pierwszy wiersz akapitu pojawiający się na dole strony. Szewc złożony jest najczęściej z jednego lub półtora wiersza. Wyraźnie odstaje od bloku tekstu. Bękart, podobnie jak szewc, to także samotny wiersz, który tym razem pojawia się na górze strony. Sprawia wrażenie wierszowego odstępu między akapitami. Wdowa to określenie bardzo krótkiej linii kończącej akapit – składa się zwykle z jednego słowa lub końcówki przenoszonego słowa. Wdowa pozostawia zbyt wiele pustego miejsca między akapitami lub na końcu strony. Zaburza to estetykę składu, percepcję odbiorcy i jego rytm czytania.

Także wiszący na końcu linii spójnik jest błędem typograficznym.

Wszystkie błędy w składzie tekstu należy traktować kierując się tą samą zasadą: trzeba się ich pozbyć! Zamawiając projekt graficzny zwróć uwagę na rozmieszczenie tekstu. Grafik powinien wyeliminować wszystkie niedociągnięcia jeszcze przed przekazaniem projektów do druku ; )